Geisslers Hofcomoedianten
Divadlo VILA Štvanice
Ostrov Štvanice 858
Praha 7
E: info@geisslers.cz
Kontakt
Program
English

Alchymisti

Zlatodějný teatrolab

18

Leden

„Jest jisté, že to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.“

     Smaragdová deska

Přeměna kovů na zlato? Víc. Hledání nesmrtelnosti? Ještě víc. Kámen mudrců? Ještě mnohem víc! Alchymie není jen pár kejklů a halabala kabala. Jistě, vždycky se najde nějaký ten mazaný podfukář, kazící ostatním styl. Ale skuteční alchymisté jsou vědci i umělci, filosofové i mystikové, a především perfekcionisté, kteří touží po dokonalosti.

Svět, jak ho známe my, je jen stínem toho, čím býval kdysi. A svět, který bude zítra není ani setina odrazu toho, co máme dnes. Byli to alchymisté, kteří učinili Objev. Tajemství, které nemělo být nikdy vysloveno, ani světem spatřeno – ale copak mohou mlčet, když na svých bedrech nesou tíhu tohoto světa?

Interaktivní inscenace pro starší i mladší publikum vám umožní nahlédnout do pěti alchymistických laboratoří, založených samotným Velmistrem tajného řádu (a císařem, jistě!) Rudolfem II. Habsburským. A  – budou-li znamení příznivá – dát tak světu ještě jednu šanci.

Inscenace Alchymisti je vyvrcholením koprodukčního projektu Alchymisti souboru Geisslers Hofcomoedianten a Rádia Junior a součástí mezinárodního projektu We can change the world v programu EU Creative Europe. 

Výroba scény: Martin Novák, Kateřina Zázvorková, Jakub Šulík, Jitka Nejedlá, Aleš Černý, Jiří Valášek, Matyáš Zapletal, David Čerťanský
Krejčové : Andrea Gájová, Jana Sádková

Premiéra: 9. března 2024
Délka představení: 135 minut

Inscenace vznikla v koprodukci s festivalem Divadelní svět Brno.

Inscenace je vhodná pro děti od 10 let a není určená pro diváky se sníženou pohyblivostí a pro silné alergiky (v incenaci je použito seno).

Podcastová série Alchymisti ve spolupráci s Rádiem Junior

Ve spolupráci s Rádiem Junior jsme pro vás připravili podcastovou sérii Alchymisti. Sedmidílný seriál vás zavede mezi dávné alchymisty, jejich tajemné recepty, lektvary a přísady. Pátrejte společně s císařem Rudolfem II. po tajemství věčného života. Každý díl seriálu vás posune dál v pátrání po kameni mudrců. U audia vždy najdete ke stažení pracovní list s úkoly, které musíte splnit, abyste získali část magické formule. Ta vám pak nakonec odemkne cestu ke kameni mudrců.

Všech sedm dílů si můžete poslechnout na webu Rádia Junior: junior.rozhlas.cz/alchymisti.

Mudrc TALK: Vymyslete kámen mudrců 21. století!

V pátek 24. listopadu zahájila VILOmeniny, festival pro malé i větší objevitele velkolepá alchymistická konference Murdc TALK. Děti na ní Rudolfovi II. představily své návrhy na Kámen mudrců pro 21. století, kterýby mohl udělat dnešní svět lepším místem k životu. Pro inscenaci Alchymisti jsme totiž poprosili o pomoc malé badatele, výzkumníky a snílky, které jsme pozvali k účasti v naší výzvě „Vymyslete kámen mudrců 21. století!“.

V souladu s cíli udržitelného rozvoje Organizace spojených národů (SDGs) hledáme spolu s malými výzkumníky vychytávky, které by udělaly dnešní svět lepším místem pro život. Může to být jednoduchý návrh na změnu s velkým dopadem. Nebo konkrétní experiment, jehož výsledek vyřeší problém, který nás pálí. Může se týkat klimatických změn a globálního oteplování nebo války, udržitelnosti nebo rovnoprávnosti, vzdělání nebo zdraví. Řešení problémů dnešní doby ale nemusí být technické či složité, vyzýváme děti spíše k tomu, aby se zasnily a po vzoru dávných alchymistů pátraly, vymýšlely a měnily svět…

Celou výzvu najdete tady.

 

23

Srpen

Alchymisti: Zlatodějný teatrolab (zájezd)

14:00 a 19:00, THEATRUM Kuks

10

Září

Alchymisti (zájezd)

Marburg (Německo)

14

Září

Alchymisti (zájezd)

Abbiategrasso (Itálie)