Geisslers Hofcomoedianten
Divadlo VILA Štvanice
Ostrov Štvanice 858
Praha 7
E: info@geisslers.cz
Kontakt
Program
English

Anton Joseph Geissler

+ 1723 | herec a principál profesionální divadelní společnosti, ve službách hraběte Šporka v Praze a Kuksu

S tímhle jménem vám snad ani nemusím říkat, proč mám Geisslery rád! Ale dobře, hlavně proto, že je s nimi legrace. Jako herce mě fakt baví, že každé představení tvoříme společně a je to prostě zábava, pro nás i pro vás diváky. No, a navíc je to super parta, tak se staňte její součástí!

Anton Joseph Geissler

Buď jako Geissler, staň se jedním z nás...

Vstup do mecenášského klubu, přispěj 200 Kč měsíčně a získáš:

1+1 vstupenku zdarma
přednostní rezervaci vstupenek
 pravidelné informace ze zákulisí
poděkování na webu
jednou ročně překvapení sezóny!

Anton Joseph Geissler byl nejen hercem, ale hlavně jedním z prvních samostatných principálů ve Šporkově divadle v Praze i v Kuksu. V pražském divadle pro Šporka pracoval od roku 1705 a v jeho službách zůstal do roku 1708, poté se snažil prosadit v Německu. V roce 1711 se začlenil do společnosti Heinricha Rademina a na jaře dalšího roku se s celou hereckou společností vrátil do Prahy. Spolu s Rademinem získali v roce 1714 exkluzivní privilegium pro Prahu, kde hráli každoročně až do roku 1720, zprvu ve Šporkově divadle a od roku 1717 v Manhartském domě v Celetné ulici.

Z této doby se zachovaly divadelní cedule prozrazující některé hry na jeho repertoáru, například Láska tyranem, aneb: Král Asphalides, zapletený do státnických a milostných afér (jejíž adaptace byla pak vůbec první hrou dnešních Geisslerů Amor Tyran) či Život a smrt proslulého arcikouzelníka doktora Johana Fausta. Repertoár Geisslerovy společnosti vycházel z německých her 17. století, takzvaných hauptakcí, které kombinovaly vážné téma se vstupy komické postavy Harlekýna, Pickelheringa a později jeho německé obdoby Hanswursta.

Více informací na České divadelní encyklopedii