Geisslers Hofcomoedianten
Divadlo VILA Štvanice
Ostrov Štvanice 858
Praha 7
E: info@geisslers.cz
Kontakt
Program
English

Anna Ernestina Rademinová

1684–1716 | herečka a žena dramatika Heinricha Rademina

Geissleři jsou prostě naše krevní skupina, nikdy nás nepřestal bavit jejich chytrý humor a schopnost spojovat vysoké s nízkým. Pobavíte se, a ještě se něco dozvíte, tak to máme rádi. A navíc hrají mého manžela i po staletích, to potěší… Choďte s námi na Geisslery!

Anna Ernestina Rademinová

Buď jako Braun, staň se jedním z nás...

Vstup do mecenášského klubu, přispěj 1 000 Kč mesíčně a získáš:

2 vstupenky zdarma na 2 premiéry sezony
1+1 vstupenku zdarma
návštěvu zkoušky
přednostní rezervaci vstupenek
pravidelné informace ze zákulisí
poděkování na webu
jednou ročně překvapení sezóny!

Anna Ernestina Rademinová pocházela z divadelního prostředí, její otec byl Johann Georg Gettner, který byl principálem eggenberského hereckého souboru v Českém Krumlově a působil také v Mikulově (kde dal jméno festivalu Moravský parnas J. G. Gettnera, na kterém Geissleři každoročně hrají).

Anna Ernestina byla manželkou Heinricha Rademina. Tento dramatik byl autorem žánru operní parodie a her s komickou postavou Hanswursta. Společně začali ve Vídni od roku 1699 vytvářet stálý herecký soubor. Na Kuks se Rademin dostal po smrti manželky, která zemřela v roce 1716 v Brně. V té době se spojil s Geisslerovou hereckou společností a společně začali působit v divadle hraběte Františka Antonína Šporka v jeho lázeňském sídle. Zde Rademin napsal například oslavnou báseň pro vysvěcení špitálního kostela v Kuksu. Pracoval také na sérii italských operních libret, která zpracovával jako činohru a doplňoval o Hanswurstova komická intermezza. Jednou z takových her byla v roce 1724 dokončená Atalanta, která byla později ztvárněna také současnými Geisslery na počátku jejich působení. Napsal také libreta svatojánských oratorií, z nichž vycházeli Geissleři v inscenaci Ani muk! Nepomuk!, a vytvořil několik děl zcela nového žánru parodické zpěvohry „musica bernesca“, jehož vzorovou ukázkou je Římská Lukrécie, kterou Geissleři uvedou letos v létě v rámci festivalu Antická Štvanice.